Alabama Rig: Poněkud sporná nástraha

28.11.2012 

  Alabama Rig: Poněkud sporná nástraha

Alabama Rig je nástraha, sestávající z několika jednotlivých nástrah, upevněných v karabinkách na drátěných lankách, která jsou spojena s hlavou systémku, čímž připomíná kostru deštníku.
Úkolem nástrahového systému je imitovat hejno plovoucích rybek. Vzhedem k tomu, že na takový „děštníkový" systémek nechytá mnoho rybářů, upoutá mnohem účiněji pozornost dravce a vyprovokuje jeho útok. Nejenže mají rybáři více záběrů, ale také úlovky bývají větší. Na takový systém několika nástrah v jedné, je možné zdolávat i více ryb najednou.

                                               

V některých státech USA, přineslo použití Alabama Rigu na velkých bassových závodech vítězství nejednomu profesionálovi. Okamžitě se ovšem z té samé scény bassových závodníků začaly ozývat hlasy, volající po zákazu „Alabamy". Zákaz chytání na „Alabamu" však neplatí v USA celoplošně, v některých státech je povolena.
Firma Mann´s, která vlastní autorská práva na výrobu, marketing a prodej originálu Alabama Rigu, využívá situace k tomu, aby vydělala co nejvíce „rychlých peněz". Ani konkurence však nespí a nabízí na celosvětovém trhu podobné nástrahy pod jinými názvy.
Na druhou stranu, nástraha s několika jigovými háčky najednou, vzbuzuje u rybářské veřejnosti kritiku, obzvláště pak za hranicemi USA. Mnozí nazývají „Alabamu" nesportovní, masařskou a zdolávané ryby mrzačící nástrahou. Tak, více nežli chladně, reagovali na „Alabamu" v Německu. Mnozí němečtí distributoři odmítli prodej takové novinky. Přičemž odmítavé odezvy na nástrahu, k ní pozornost rybářů spíše přitahují. A tak se Alabama Rig nachází ve středu pozornosti. A ta směřuje vždy tam, kde se nachází něco nového..
.

B.E.L.steller

 celý článek zpět