Rotačky

Rotační třpytka je unikátní přívlačová nástraha.

Nepřipomíná žádnou malou rybku ani jinou potravu dravce . Nicméně, rotačky jsou velmi úspěšné nástrahy pro lov dravců a ryb, které dravcem můžeme nazvat jen s velkou nadsázkou(například perlín, plotice atd.)
Unikátnost rotačky samozřejmě není v podobnosti s potravou dravců, ale přenesení vibrací točícím lístkem do vodního sloupce.
Otáčky lístku, jeho úhel vychýlení od drátěné osy třpytky, jeho profil a tvar těla mají výrazný vliv na frekvenční charakteristiky vibrací třpytky.
Tyto vibrace cítí ryby z velké vzdálenosti a z nějakého důvodu
se chtějí "podívat", kdo že to narušuje jejich klid.
Jakým orgánem ryby vnímají tyto vibrace, není jasné. Mluvit o postranní čáře, není správné. Protože tyto vibrace nejsou přírodního původu a tak nemohou být žádným signálem pro stimulaci chuti k jídlu.
Jinak by byly všechny vrtule u závěsných motorů okousány od ryb.
Určitě by bylo lepší prodiskutovat to s rybami, čím a jak to ony cítí, ale znáte to, ryba je od přírody mlčoch!

Vibrace není stimulant pro útok dravce na nástrahu. Jde jen o přilákání jeho pozornosti z větší vzdálenosti...

Další fáze lovu, spočívá v udržení pozornosti ryb v blízké vzdálenosti od nástrahy. Přesněji řečeno, je třeba udělat vše možné v konkrétních podmínkách, aby ryba navázala oční kontakt s rotačkou.
Jen málokdo by pochyboval o tom, že dokud ryba neuvidí to, co tak vyzývavě hlučí, do té doby nemá "předmět" útoku.
No jasně, a jak je taky možné zaútočit na hluk a vibrace?
Jsou neviditelné!
Ne, tady je potřeba předmět útoku!
Jasný, intuitivní a snad i chutný!
Může se vám zdát, že zabarvení lístku a těla rotačky bude stačit. Dnes najdete v prodejnách rotačky ve všemožných barvách. Mnozí rybáři si ještě dělají vlastní úpravy (tečky, čárky) a věří tomu, že pro ryby bude jejich rotačka lákavější. Ale nebude to asi tak jednoznačné.
Barva nástrahy a vyobrazení nanesené na lístek, nehraje klíčovou roli. Ale je velmi důležité, aby celkový barevný odstín rotačky byl kontrastní vůči podvodním rostlinám a dnu.
Z toho důvodu základní barvy jako měď, mosaz, zlato, stříbro a černá (v lesklém i matném provedení), stačí pro úspěšné chytání ryb v různých podmínkách. Výběr barvy rotačky do konkrétních podmínek, je na rybáři.
Ale existují základní maličkosti:
1. Svítí-li slunce - používáme blýskavé varianty barev, při chytání ve vrchním sloupci vody(do jednoho metru od hladiny)
2. Čistá průhledná voda, světlé písčité, kamenité dno - tmavší barevné varianty.
3. Kalná voda, tmavší dno - používáme světlejší varianty barev.
4. O něco výše jsme psali o rybářovo VÍŘE... Ta je rozhodující pro úspěch při lovu a mnohdy efektivnější než jakákoli pravidla.
Na rozdíl od jiných nástrah, co se týče schopnosti udržet pozornost ryb, májí rotačky ještě jednu unikátní vlastnost.
Ale ne všechny!
Pokud lístek a tělo jsou vyrobeny z mědi nebo mosazi a to všechno se točí kolem ocelového drátu...
A celý tento systém není nic jiného než generátor slabých elektromagnetických signálů!
Vzpomeňte na fyziku...
A to je to, co ryby také přitahuje. Protože tyto slabé signály jsou téměř zcela identické se signály, které jsou typické pro nemocné, raněné, nebo dezorientované rybky v panice. Napsáno je o tom mnoho článků učenými lidmi a pokud vás to zajímá a máte chuť, pak bude jistě možné dohledat tyto materiály na internetu.

Faktory, které přispívají k přilákání dravce z blízké vzdálenosti fungují na principu: "vidím - nevidím", plus pro dravce velmi zajímavé slabé elektromagnetické signály vytvářené nástrahou.
Tyto faktory sice provokují predátora k útoku, ale nejsou zcela rozhodující.

Brand

Cena, Kč

Dotazy, odpovědi, příspěvky, komentáře k Rotačky